FTP Nedir? Nasıl Yönetilir?

Merhabalar,

Bu yazımda Ftp nedir? ve web sitesi yapmak isteyen birisinin ne işine yarar bunu açıklamaya çalışacağım.

Öncelik olarak Ftp’yi tanımlayarak başlamak istiyorum, “File Transfer Protocol” Türkçesi dosya taşıma(aktarma) protokolüdür. Web sitemize ait dosyaları, yazıları, görselleri, videoları, ses dosyaları, yapılandırma dosyalarını, web sitemi oluşturan kod dosyalarını web sitemize yüklediğimiz, bir dosya aktarım protokolüdür.

Eyw protokol felanmışta biz ftp protokolü ile dosyalarımızı hostingimize nasıl aktarıp web sitemizi yapacağız diye sorarsanız. Cevabı çok basit bunun için ücretsiz ve kullanımı kolay birçok yazılım mevcut. Bunlardan en popüler ve kullanım açısından en kolay olanı sizlerle bu yazımda paylaşacağım.

FileZilla:

Filezilla ile tanışmam 2005 senesini bulur, o zamandır kendini hiç bozmadan aynı tasarım devam etmektedir. Ara ara güncelleme alıp beklettiği olur ama bir webmaster için vazgeçilmezdir. Üstelik ücretsizdir. Google filezilla indir yazdığınız da hemen resmi sitesinden veya diğer sitelerden hızlıca indirebilirsiniz.

Web sitenizi oluşturmak için hosting ve domain aldığınızda, hostingi aldığınız firmanın cpaneli üzerinden ftp hesabı oluşturup filezilla üzerinden ftp ile dosya aktarımına başlayabilirsiniz. Ftp hesabı oluşturuken bir kullanıcı adı ve şifre oluşturursunuz. Bu bilgilerle filezilla üzerinden ftp bağlantısı yapıp dosya aktarımlarını yönetebilirsiniz.

 

Hosting hakkında bilginiz yok ise blogumdaki hosting nedir nereden alınır yazımı okuyup öğrenebilirsiniz.

Cpanel hakkında bilginiz yok ise blogumdaki Cpanel nedir nasıl kullanılır yazımı okuyup öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir